Co to jest lakierowanie hybrydowe?

Lakier hybrydowy, zwany też lakierem drip-off, jest coraz częściej spotykanym, ale wciąż wyróżniającym się sposobem uszlachetnienia prac poligraficznych. Wykorzystywany jest w nowoczesnej technologii druku offsetowego. Lakier hybrydowy oznacza uzyskanie na jednej powierzchni dwóch wizualnie różnych lakierów, z których jeden rodzaj stanowi powierzchnie wybłyszczone, a drugi powierzchnie matowe.

Na czym polega lakierowanie hybrydowe?

Powierzchnie wybłyszczone stanowią jakby czysty lakier UV, natomiast w celu uzyskania powierzchni matowej należy lakier UV „wymieszać” z lakierem offsetowym w odpowiednim momencie i miejscu w procesie ich nakładania. Lakier offsetowy wykorzystywany do tego celu musi posiadać specjalne właściwości, aby po zetknięciu się z lakierem UV utworzył efekt chropowatości, czyli powierzchnię matową.

Efekty uszlachetnienia lakierem drip-off

O nasileniu chropowatości powierzchni matowej decyduje liniatura zastosowanego wałka nakładającego lakier UV. W związku z tym powierzchnie matowe mogą mieć różne gradacje, co pozwala dodatkowo na dopasowanie powierzchni matowej do grafiki projektu (np. owoc taki jak pomarańcza może mieć lakier bardziej chropowaty, a np. banan bardziej gładki). Na jednej powierzchni arkusza możliwe jest zastosowanie tylko jednego stopnia gradacji (chropowatości) części matowej.